فوق تخصص غدد: روزه برای بیماران دیابتی تیپ یک مضر است

فوق تخصص غدد: روزه برای بیماران دیابتی تیپ یک مضر است

 

 

 

 

 

روزه داری برای بیماران دیابتی که انسولین تزرق می کنند، به علت کاهش قندخون مضر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر پژوهی فوق تخصص غدد در گفت وگو با خبرنگار سرویس بهداشت و درمان ایسنا، با بیان این مطلب افزود: در بیماری دیابت میزان قندخون از 126 میلی گرم بالاتر یا اینکه قندخون پس از صرف غذا بیش از 200 گرم افزایش می یابد، در حقیقت اشکال در سوخت و ساز چربی ها و پروتئین ها موجب بیماری قند که به دو دسته نیز تقسیم می شود؛ دسته ای از بیماران که برای درمان نیاز به تزریق انسولین دارند شامل دو گروه هستند بیمارانی که در سنین قبل از 40 سالگی و لاغر هستند و گروه دوم زنان بارداری که برای اولین بار دچار بیماری قند می شوند و نمی توانند قرص مصرف کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی ادامه داد: این زنان برای کنترل قند خون نیاز به دریافت انسولین دارند؛ دسته ی دومی که برای کنترل قند نیاز به انسولین ندارند شامل افراد بیش از 40 سال هستند که به علت چاقی، عدم تحرک، اشتهای زیادی لازم است تا برای کنترل قند خون حتما وزن خود را کاهش داده و ورزش نمایند همچنین از داروهای کمکی برای کاهش قند خون خود استفاده کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی با اشاره به عوارض این بیماری اظهارداشت: پر نوشی و پرادراری از علایم مشترک این بیماری در بین دو گروه است، که امکان دارد کلیه، چشم، اعصاب، قلب، استخوان ها و مفاصل را هم درگیر کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این فوق تخصص غدد با بیان اینکه تزریق انسولین به صورت کوتاه مدت و بلند مدت انجام می شود، تصریح کرد: با توجه به میزان قند خون می توان از این دو نوع استفاده کرد.

 

 

 

 

 

در افرادی که ذخیره ی انسولین در آنها کم است و غده ی پانکراس و یا لوزالمعده ی آنها نمی تواند به خوبی انسولین ترشح کند برای کنترل قند مجبور به تزریق انسولین هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر پژوهی خاطرنشان کرد: داروهایی که با فشار آوردن به لوز المعده یا پانکراس و تحریک آنها باعث ترشح انسولین می شوند، شامل مصرف قرص های گلی بنگلامید (نیم ساعت یا 20 دقیقه قبل از غذا) و مت فورمین (در بین غذا یا پس از صرف غذا می باشند). همچنین ورزش و افزایش فعالیت بدنی در هر دو گروه (افرادی که نیاز به تزریق انسولین و نیاز به مصرف قرص دارند) بسیار مفید است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه روزه داری برای مبتلایان به این بیماری که لاغر هستند و انسولین دریافت می کنند مضر است، بیان کرد: از آنجا که عدم مصرف غذا و یا کمبود آن باعث کاهش قندخون می شود، این افراد نباید روزه بگیرند مگر در موارد محدود و با نظر پزشک معالج، اما بیمارانی که دارای وزن زیادی هستند در صورتی که به طور متعادل رژیم غذایی خود را حفظ کنند روزه گرفتن برایشان مفید خواهد بود و موجب آن می شود تا در ماه مبارک رمضان مقداری از قرص ها و داروهایشان کاهش یابد.

/ 1 نظر / 18 بازدید
ندا

سلام من تازه (حدود سه هفته) متوجه بیماری ام دیابت (نوع یک) شدم و طبق نظر پزشک روزانه سه الی چهار بار انسولین تزریق میکنم. خیلی دلم میخواد روزه بگیرم اما با توجه به مطالب نوشته شده به نظر باید از این کار صرف نظر کنم. با تشکر فراوان